هیدروکسید پتاسیم چیست | انواع کاربردهای پتاس یا هیدروکسید پتاسیم

هیدروکسید پتاسیم چیست | انواع کاربردهای پتاس یا هیدروکسید پتاسیم

هیدروکسید پتاسیم چیست؟

در نظر داشته باشید هیدروکسید پتاسیم به عنوان یک ترکیب معدنی به کار گرفته می شود. غالباً از این ترکیب می توان در بسیاری از صنایع همچون صنایع تولیدی شیمیایی و کشاورزی استفاده نمود. هیدروکسید پتاسیم در واقع ترکیبی خورنده، جامد با رنگ سفید است که به طور معمول این ترکیب به گونه های پرک شده، پودری و یا گلوله ای تولید و به دست مصرف کنندگان می رسد.در این مقاله می‌خواهیم درباره هیدروکسید پتاسیم توضیحاتی را ارائه کنیم پس بهتر است جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هیدروکسید پتاسیم تا انتهای مقاله شیمی سنتر را همراهی کنید.

در رابطه با هیدروکسید پتاسیم بیشتر بدانید!

بهتر است بدانید هیدروکسید پتاسیم به عنوان یک ترکیب غیر آالی به کار گرفته می‌ شود و معمولاً این ترکیب را با فرمول KOH نشان می دهند همچنین این ترکیب تحت عنوان کاستیک پتاس نیز شناخته می شود. در واقع این ترکیبی زمانی که همراه با هیدروکسید سدیم قرار می‌گیرد می‌تواند به طور عالی به عنوان یک باز قوی عمل نماید لذا در صنایع گوناگون کارایی داشته از این رو ترکیبی بسیار کاربردی در هر یک از صنایع به شمار می رود.

در نظر داشته باشید که بیشترین کاربردی که این ترکیب دارد با توجه به خواص سوزانندگی آن بوده و همچنین تا حد زیادی واکنش پذیری آن در مقابل اسیدها باعث شده تا در صنایع گوناگون به کار گرفته شود.همانطور که پیش از این هم بیان کردیم هیدروکسید پتاسیم یکی از ترکیباتی است که بسیار خورندگی و سوزانندگی بالایی دارد و این ترکیب به صورت یک محصول جامد و سفید رنگ برای مصرف کنندگان عرضه می شود.

کاربرد های استفاده از هیدروکسید پتاسیم چیست؟

به طور کلی هیدروکسی پتاسیم در مقابل حرارت میزان مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می دهد، لذا با توجه به میزان مقاومت بسیار زیاد و در مقابل نقطه ذوب اندک معمولاً این ماده به شکل میله ای و یا گلوله قابلیت ذوب پیدا می کند.هنگامی که گلوله های جامد این ترکیب در مجاورت با هوا قرار می گیرد به صورت چسبناک در آمده و حالت چسبندگی پیدا می کند چرا که شکل نخستین این ترکیب به صورت مرطوب است.

شمار زیادی از انواع تجاری غالباً از دسته هیدروکسید پتاسیم ایرانی و کره‌ای که خلوص آن تقریباً ۹۰ درصد است می باشد، الباقی ماده متشکل از کربنات و آب است. در ادامه به بیان مهمترین کاربردهای استفاده از هیدروکسید پتاسیم می پردازیم.

در نظر داشته باشید که به منظور تولید صابون های نرم می توان از ترکیب پتاسیم هیدروکسید استفاده نمود. در واقع آن دسته از صابون هایی که با استفاده از ترکیب هیدروکسید پتاسیم تهیه می شوند در مقایسه با صابون هایی که در زمان تولید از هیدروکسید سدیم استفاده کرده‌اند نرم تر می باشند.

تولید صابون با هیدروکسید پتاسیم

در واقع صابون های تولید شده با استفاده از هیدروکسید پتاسیم با توجه به حلالیت و نرمی بیشتری که دارند در زمان تبدیل شدن به مایع نیازمند آب اندکی هستند از این رو در مقایسه با صابون هایی که با استفاده از سدیم تهیه می شوند بهتر می توانند تمیز کنند لذا میزان تمیز کنندگی این محصول بیشتر خواهد بود.

یکی از نکات جالب در رابطه با کاربرد هیدروکسید پتاسیم این است که معمولاً می توان در محصولات متنوع غذایی به عنوان غلیظ کننده از پتاسیم هیدروکسید خوراکی استفاده نمود. در واقع این ترکیب به عنوان یک تثبیت کننده غذا و همچنین کنترل ph کارایی دارد.

اگر به طور استاندارد و صحیح بتوان با میزان مشخصی از هیدروکسید پتاسیم استفاده نمود بنابراین چنین ترکیبی در صنایع غذایی در انواع فراورده های غذایی بی ضرر می باشد و خطر خاصی برای مصرف کنندگان در پی نخواهد داشت لذا توجه به میزان مشخص و رعایت استانداردهای لازم در این خصوص بسیار حائز اهمیت می باشد.

به خاطر داشته باشید شمار زیادی از نمک های موجود در پتاسیم با استفاده از واکنش هایی که به عنوان خنثی کننده با هیدروکسید پتاسیم قرار می‌گیرند به وجود می آیند.بهتر است بدانید نمک هایی همچون فسفات، سیانور، سیلیکات های گوناگون، پتاسیم کربنات، پرمنگنات و غیره از طریق اسیدهایی با پتاسیم هیدروکسید و یا تیمار اکسید ها به دست می آیند. در واقع حلالیت بسیاربالا فسفات پتاسیم در هر یک از کود ها به عنوان یک عامل اصلی عمل می کند.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از هیدروکسید پتاسیم

هرگاه در پی استفاده از هیدروکسید پتاسیم هستید باید به نکات ایمنی بسیار توجه داشته باشید، به عنوان مثال هنگامی که این ترکیب با پوست ارتباط داشته باشد منجر به ایجاد سوختگی در پوست خواهد شد همچنین در بعضی از موارد احتمال دارد که منجر به بروز یکسری زخم های عمیق بر روی پوست شود، بنابراین بایستی از تماس آن با پوست به طور جدی خودداری کنید.

در صورتی که این ترکیب با چشم انسان تماس داشته باشد منجر به ایجاد سوختگی بسیار زیادی در چشم خواهد شد. در واقع در برخی از موارد احتمال دارد که آسیب دیدگی آنقدر شدید باشد که باعث خسارت جدی در چشم گردد لذا در زمان استفاده از این ترکیب به طور جدی نکات ایمنی را رعایت کنید.

سخن پایانی درباره هیدروکسید پتاسیم

به خاطر داشته باشید بایستی هیدروکسید پتاسیم را در ظروفی نگهداری کنید که درب آن بسیار محکم می شود و به خارج از آن نفوذ پیدا نمی کند. در واقع مکانی که می خواهید بسته های هیدروکسید پتاسیم را در آنجا نگهداری کنید بایستی خشک و خنک باشد، همچنین این مکان بایستی تهویه مطبوع داشته باشد و هیچگونه مواد ناسازگار در آنجا قرار نداشته باشد؛ از این رو بایستی این محصول را در جایی نگهداری کنید که تا حد زیادی از اسید های قوی دور باشد.

فروش و مشاوره خرید هیدروکسید پتاسیم

جهت خرید هیدروکسید پتاسیم از شیمی سنتر همین حالا با شماره های زیر در ارتباط باشید تا علاوه بر ثبت سفارش محصول مورد نظر از مشاوره رایگان این حوزه نیز بهرمند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *