مواد شیمیایی قابل اشتعال

مواد شیمیایی قابل اشتعال

مواد شیمیایی قابل اشتعال

مواد شیمیایی قابل اشتعال اگر چه شما را به یاد مواد شیمیایی موجود در پمپ بنزین و یا مواد شیمیایی موجود در انبار های مختلف می اندازد، اما این مواد درست در اطراف شما هستند. موادهایی شیمیایی قابل اشتعال زیادی در خانه نیز وجود دارد، که شامل: اسپری مو، تینر، روغن و بسیاری از موارد دیگر می باشد، اگر به اطراف خانه خود، حمام ، دستشویی، گاراژ نگاه بیندازیم متوجه خواهیم شد. همین مایعات قابل اشتعال سالانه باعث بیش از 43000 آتش سوزی خانگی می شود، بر اساس بر آورد های انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی این آتش سوزی ها باعث کشته شدن 200نفر، مجروح شدن 2500,نفر می شود و چیزی حدود 469میلیون دلار خسارت به اموال وارد می کند. در حالیکه مواد شیمیایی قابل اشتعال در بسیاری از فر آیند های شیمیایی مفید است اما استفاده نادرست بسیار خطرناک خواهد بود و می تواند باعث آسیب و خسارت های جبران ناپذیری بشود.

معرفی بعضی از مواد شیمیایی قابل اشتعال و خطرات آن ها

1-استون

پروپانون یا استون یک ترکیب آلی و ساده ترین کتون با فرمول شیمیایی co۲ است. این ماده که قابل اشتعال می باشد بی رنگ و فرار است، استون یک حلال مهم است که در آزمایشگاه ها به عنوان ماده پاک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. دارای نقطه اشتعال بسیار پایین منفی۲۰درجه سانتیگراد است و این امکان نیز وجود دارد، که به سرعت در اتاق مشتعل شود.

2-بنزن

بنزن یک هیدرو کربن و یک ترکیب شیمیایی آلی است، به این معنی که از اتم های هیدروژن و اتم های کربن تشکیل شده است. بنزن در هنگام تولید مواد شیمیایی به عنوان واسطه مورد استفاده قرار می گیرد، بنزن محصول فرعی احتراق سوخت است، و برای ساخت اتیل بنزن بیش از نیمی از بنزن تولید شده در جهان استفاده می شود.بنزن دارای نقطه اشتعال منفی 11,63درجه سانتیگراد می باشد. اتیل بنزن در ساخت پلیمر ها و لاستیک ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت کومن بیش از ۲۰درصد بنزن مورد استفاده قرار می گیرد، یک ماده مهم در تولید فنل استون کومن می باشد که برای ساخت رزین و چسب از فنل استون استفاده می شود.

3-اتانول

اتانول یک ماده شیمیایی قابل اشتعالی است که، به الکل، الکل نوشیدنی و اتیل الکی نیز معروف می باشد، بیشتر مشروبات الکی دارای درصدی اتانول هستند و این ماده بی رنگ و فرار است که دارای بوی خاصی می باشد. نقطه اشتعال اتانول به میزان غلظت آن بستگی دارد و می تواند در دمای 16,60درجه سانتیگراد شعله ور بشود. از اتانول به عنوان ضد عفونی کننده دست در اغلب بیمارستان ها، کلینیک ها و داروخانه ها استفاده می شود. کاربرد دیگر این ماده استفاده در تولید دستمال های مرطوب پزشکی و ضد عفونی کننده های دستی برای از بین بردن قارچ ها و باکتری ها استفاده می شود. در مواردی که افراد دچار مسمومیت با متانول و اتبلن گلیکول می شوند، از اتانول به عنوان نوعی پادزهر استفاده می شود.

4-متانول

متانول نیز نوعی ماده شیمیایی اشتعال زا است، و به دلیل اینکه در گذشته بیشتر از تقطیر تخریب کننده چوب تولید می شد به آن “الکل چوب” نیز می گویند،. امروزه بیشتر متانول از یک فرآیند کاتالیزوری شامل دی اکسید کربن و هیدروژن مونو اکسید کربن ، تولید می شود. متانول یک مایع بسیار قابل اشتعال است و نقطه اشتعال آن بین ۱۱ تا ۱۲ درجه سانتی گراد می باشد. استفاده اولیه از متانول به عنوان یک محصول پایه برای ساخت مواد شیمیایی مانند فرمالدئید است که از آن برای تولید رنگ و مواد منفجره و پلاستیک استفاده می شود. همچنین از متانول برای سوخت رسانی به برخی از وسایل نقلیه استفاده می شود. و بسیاری از آزمایشگاه ها در سراسر جهان به عنوان حلال از متانول استفاده می کنند.

5-سیکلوهگزان

عمدتا از سیکلوهگزان برای مقاصد صنعتی استفاده می شود. از سیکلوهگزان برای تولید کپرولاکتام و اسید ادیپیک استفاده می شود که دو محصول برای تولید نایلون استفاده می شود سیکلوهگزان مایعی با رایحه ای خاص وبی رنگ است. بوی قوی در مواد شوینده خانگی از سیکلوهگزان ناشی می شود. نقطه اشتعال این ماده۲۰- درجه سانتی می باشد که بسیار قابل اشتعال است. از این ماده اغلب در فرآیندهای آزمایشگاهی استفاده می شود و در تجهیزات آزمایشگاهی نیز یافت می شود. ابزارهای آزمایشگاهی و سنجش کالری سنجی آ از سیکلوهگزان برای کالیبراسیون استفاده می کنند.

6-پنتان

پنتان یک هیدروکربن غیرسیکلیک و اشباع است که در گروه آلکان قرار می گیرد. هر مولکول پنتان حاوی پنج اتم کربن است و به صورت سه ایزومر ساختاری مختلف وجود دارد. پنتان اغلب به عنوان حلال و سوخت استفاده می شود. پنتان یک مایع بسیار قابل اشتعال است و نقطه اشتعال آن ۴۹- درجه سانتی گراد می باشد. معمولاً پنتان به سرعت تبخیر می شود و به عنوان حلال ارزان قیمت شناخته شده می شود. پنتان همچنین می توانیم برای انجام فرایندی به نام “کروماتوگرافی مایع” که یک روش آزمایشگاهی برای جداسازی مخلوط ها است ، از پنتان استفاده کنیم. باید توجه داشته باشید که بسیاری از مواد شیمیایی قابل اشتعال که در بالا ذکر شد ، بخارات قابل اشتعالی آزاد می کنند که برای سلامتی مضر هستند. قرار گرفتن در معرض این بخارات قابل اشتعال می تواند باعث حالت تهوع، سرگیجه، سردرد و خفگی بشود. شود. برای حفظ سلامتی و کاهش خطر قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی ، تهویه مناسب محیط کارو کابینت های ذخیره سازی مواد شیمیایی مورد نیاز است.

7-روغن بزرک

معمولا برای پرداخت چوب و رفع لکه های چوب از روغن بزرک استفاده می شود، که بخار های حاصل از این ماده بسیار قابل اشتعال می باشد. گاهی اتفاق افتاده است که دستمان یا حوله ای که برای پاک کردن این ماده مورد استفاده قرار گرفته است، شعله ور شده است، باید بخاطر داشته باشیم که سایر مواد شیمیایی قابل استفاده در نقاشی قابلیت اشتعال دارند، و باید حواسمان باشد که آن ها را از حرارت و شعله وگرما دور نگه داریم.

8-ضد عفونی کننده دست

با وجود شیوع کرونا ما بیشتر از هر زمان دیگری از ضد عفونی کننده دست استفاده می کنیم، جالب است بدانید که ضد عفونی کننده های دست نیز قابل اشتعال هستند و اگر در مجاورت شعله قرار بگیرند باعث سوختگی درجه ۲و۳ می شوند. ما باید ضد عفونی کننده دست را از فندک یا شعله دور نگه داریم و اگر اهل سیگار کشیدن هستید آن را در کیف خود حمل نکنید.

9-بنزین، تینر و تربانتین

یکی از اشتعال زا ترین مواد شیمیایی موجود در خانه بنزین می باشد که سالانه باعث ایجاد 8000آتش سوزی می شود. به دلیل استفاده نادرست، محل نگه داری نامناسب ویا ریختن روی زمین خطر آن افزایش می یابد. اگر از بنزین درون ظرف فلزی نگه داری می کنیم، باید توجه داشته باشیم که در اثر برخورد درب فلزی با هر چیزی و ایجاد جرقه باعث خسارت های مالی شدیدی می شود. برای کاهش احتمال خطر آتش سوزی باید بنزین را درون ظرف ul نگهداری کنیم و از حمام، بخاری، کوره، دور نگه داریم.برای حفظ جان و مال خود باید آگاهی لازم را در مورد مواد شیمیایی قابل اشتعال کسب کنیم و آن ها را در جای امن نگه داری کنیم تا باعث بروز خسارت های جانی مالی نشود. همچنین باید تاجایی که ممکن است, فرزندان خود را در این موارد آگاه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *