چرا مواد شیمیایی را نباید در ظروف در بسته حرارت داد؟

چرا مواد شیمیایی را نباید در ظروف در بسته حرارت داد؟

چرا مواد شیمیایی را نباید در ظروف در بسته حرارت داد؟

در حال حاضر یکی از موارد مهم در رابطه با نحوه نگهداری انواع مواد شیمیایی می باشد. برخی از افراد ممکن است آگاهی زیادی درباره نوع نگهداری مواد شیمیایی نداشته باشند به همین خاطر احتمال ایجاد حوادث و خطرات گوناگونی همچون انفجار وجود دارد.
بهتر است افرادی که در آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت هستند درباره نوع نگهداری مواد شیمیایی اطلاعاتی داشته باشند تا از ایجاد هرگونه آسیب به خودشان و آزمایشگاه پیشگیری شود.در این مقاله از سایت شیمی سنتر قصد داریم به موضوع حرارت مواد شیمیایی در ظروف دربسته بپردازیم، اگر این موضوع برای شما جذاب است تا انتها با ما همراه باشید.

ظروف نگهداری مواد شیمیایی

بهتر است بدانید در آزمایشگاه ها معمولاً از مواد شیمیایی به خوبی نگهداری می شود به همین خاطر ظروف نگهداری مواد شیمیایی مخصوص این کار بوده است و مانع از ایجاد بسیاری از اتفاقات گوناگون می گردد.در حقیقت به منظور نگهداری مواد شیمیایی از ظروفی باید استفاده شود که دارای قابلیت های مخصوصی هستند. در نظر داشته باشید که هیچگاه نباید به منظور نگهداری مواد شیمیایی از ظرف های غذا استفاده نمایید.

اطمینان حاصل کنید که همه ظرف هایی که دارای مواد شیمیایی هستند درب آن ها به طور کامل بسته شده است. بهتر است پس از اینکه از ظرف نگهداری مواد شیمیایی استفاده کردید به منظور بازگشت ظرف درون قفسه دیواره های خارجی آن را با استفاده از دستمال کاغذی تمیز نموده در نهایت دستمال درون سطل زباله مخصوص بریزید.

در صورتی که در زمان نگهداری مواد شیمیایی به نکات مربوط به نگهداری این مواد دقت نداشته باشید احتمال ایجاد خطراتی همچون آتش سوزی وجود دارد.

حرارت دادن مواد شیمیایی در ظرف بسته

حتماً شما هم می دانید که آزمایشگاه همانطور که از نامش برمی‌آید محیطی استریل است که درون آن مواد شیمیایی گوناگون نگهداری می شود، بنابراین ممکن است بعضی از مواد شیمیایی با یکدیگر سازگاری نداشته باشند و در صورتی که با یکدیگر مخلوط شوند احتمال وقوع انفجار و آتش‌سوزی وجود دارد، به منظور پیشگیری از ترکیب شدن هر یک از انواع مواد شیمیایی به طور ناخودآگاه و پیشگیری از ایجاد هرگونه اتفاقی بهتر است نسبت به نگهداری مواد شیمیایی در ظروف مخصوص کوشا باشید؛

لذا موضوع ذخیره سازی هر یک از مواد شیمیایی از جمله نکات مهمی است که امنیت جان افراد و مواد شیمیایی مهم ازمایشگاه را به دنبال دارد.در صورتی که مواد شیمیایی در ظروف درب بسته حرارت داده شود احتمال دارد گازی که از این مواد تولید می‌شود درون ظرف باقی بماند و از طریق تجمع این گاز که بر اثر حرارت ایجاد شده است و فضایی برای آزاد شدن نداشته احتمال وقوع انفجار وجود دارد پس بهتر است از شیوه های مناسب به منظور حرارت دادن مواد شیمیایی استفاده شود.

رعایت نکات مهم در زمان نگهداری مواد شیمیایی

زمانی که میخواهید مواد زائد شیمیایی را به یک سطل زباله مخصوص انتقال دهید باید مطمئن شوید که درون آن سطل هیچ گونه مواد شیمیایی دیگری وجود ندارد و این ظرف بسیار تمیز و پاکیزه است زیرا اگر درون سطل زباله موادشیمیایی دیگری وجود داشته باشد و در صورت وارد شدن مواد شیمیایی دیگری به درون آن و در نهایت عدم سازگاری این مواد احتمال ترکیب شدن آنها وجود داشته و در نهایت احتمال بروز خسارت های جبران ناپذیری وجود دارد هنگامی که در آزمایشگاه میخواهید مواد شیمیایی گوناگونی را نگهداری کنید

بایستی فاصله بین هر یک از ظروف مربوط به مواد شیمیایی به اندازه استاندارد باشد و و از یک سری تجهیزات مهار کننده و قفسه هایی به منظور جداسازی مواد شیمیایی استفاده نمایید بهتر است زمانی که می‌خواهید به ذخیره سازی مواد شیمیایی بپردازید نسبت به حجم آنها توجه کافی داشته باشید زیرا میزان مواد شیمیایی را که میخواهید درون ظرف نگهداری کنید بایستی استاندارد باشد

افرادی هستند که به عنوان متخصصان ایمنی توصیه هایی را برای افرادی که در آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت هستند عنوان می کند، بنابراین یکی از توصیه های این افراد این است که به منظور ذخیره کردن مواد شیمیایی که با یکدیگر سازگاری ندارند بهتر است از کابین تهای جداگانه ای استفاده شود البته می توان تجهیزات مهار کننده را نیز مورد استفاده قرار داد؛ زیرا این گونه از تجهیزات اگر فضای زیادی در آزمایشگاه وجود نداشته باشد عملکرد خوبی دارند پس بهتر است در رابطه با اندازه هریک از تجهیزات اطمینان به دست آورید و میزان آن ها باید به گونه‌ای باشد که تمامی ظروف مربوط به مواد شیمیایی را درون خود جای دهد.

سخن پایانی درباره حرارت دادن مواد شیمیایی

بهتر است نکاتی را در زمان نگهداری مواد شیمیایی مد نظر قرار دهید به عنوان مثال مکانی که مواد شیمیایی در آن ذخیره شده است بایستی از امنیت زیادی برخوردار باشد، همچنین این مکان باید کاملاً سر پوشیده باشد. به منظور پیشگیری از افزایش حوادث مختلفی مثل آتش سوزی بهتر است از تجهیزات مهمی که همواره از آن به منظور خاموش کردن آتش استفاده می کنند در دسترس باشد به عنوان مثال دسترسی به کپسول های آتش نشانی باید آسان باشد. همانطور که پیش از این هم بیان کردیم مواد شیمیایی که با یکدیگر سازگاری ندارند بایستی در بخش های جداگانه از هم نگهداری شوند. توصیه می‌شود مواد شیمیایی که قابلیت اشتعال دارند در قسمت هایی ذخیره سازی شوند که حرارت به آن ها نرسد.

جدیدترین مقالات منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *