به وبسایت شیمی سنتر خوش آمدید
 • شنبه تا چهارشنبه
 • تهران، خیابان ستارخان ، خیابان شادمان ، کوچه 1 ، پ3
 • info@chemicenter.com

اطلاعات تماس

 • شنبه تا چهارشنبه
 • تهران، خیابان ستارخان ، خیابان شادمان ، کوچه 1 ، پ3
 • info@chemicenter.com

فروش زانتان گام صنعتی و خوراکی

خرید زانتان گام

فروش زانتان گام صنعتی و خوراکی

زانتان گام یک بیوپلیمر صنعتی مهم است که کاربردهای وسیعی در صنایع غذایی، پزشکی، نساجی و نفت دارد. به عنوان یک عامل تثبیت کننده، ژل کننده، امولسیون کننده و غلیظ کننده در مواد غذایی مختلف و سایر محصولات صنعتی استفاده شده است.

اگر به برچسب‌های مواد غذایی توجه کرده باشید، احتمالاً با زانتان گام در همه چیز از ماست گرفته تا محصولات پخته و سس سالاد مواجه شده‌اید. زانتان گام معمولاً به غذاهای فرآوری شده (غذاهایی که از حالت طبیعی خود تغییر یافته‌اند) اضافه می‌شود. به دلیل توانایی منحصر به فردش در ایجاد چسبناکی بیشتر مایعات، اغلب به عنوان غلیظ کننده استفاده می‌شود. در این محتوا به بررسی اجمالی صمغ زانتان – یک محصول بسیار همه کاره که در صنایع مختلف محبوبیت پیدا می‌کند و فرآیند تولید زانتان گام و طیف وسیعی از خواص جالب استفاده در محصولات متعدد می‌پردازیم.

زانتان گام چیست؟

زانتان یک پلی ساکارید است که توسط دانشمندان آمریکایی در وزارت کشاورزی ایالات متحده در اوایل دهه 1960 کشف شد و در تولید مواد غذایی در پایان دهه مورد تایید قرار گرفت. به دلیل طیف وسیعی از خواص تغییر بافت آن به طور گسترده به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود. این محصول یک فیبر محلول است، غیرقابل هضم است اما ممکن است در روده تجزیه شود. صمغ زانتان برای رژیم‌های کتو، بدون گلوتن و وگان مناسب است.

روش تولید زانتان گام

زانتان، یک اگزوپلی ساکارید میکروبی است. تولید این صمغ از محیط‌های مصنوعی پرهزینه است، بنابراین تلاش‌های زیادی برای تولید آن از ضایعات کشاورزی و صنایع غذایی انجام شده است. با این حال، استفاده از آن‌ها در حال حاضر محدود است. تولید صمغ زانتان با استفاده از باکتری زانتو موناس کامپستریس (باکتری گرم منفی) و به صورت تجاری می‌باشد.

این صمغ معمولا از گیاهانی مانند ذرت یا نیشکر تولید می‌شود، اما ممکن است از لاکتوز نیز به دست آید. این فرآیند بر تخمیر قندهای ساده با استفاده از باکتری زانتو موناس کامپستریس متکی است. محصول تخمیر برای از بین بردن ذرات خارجی و سایر میکروارگانیسم‌ها خالص سازی می‌شود. بعداً محصول سانتریفیوژ یا فیلتر می‌شود، خشک می‌شود و آسیاب می‌شود. محصول نهایی یک پودر سفید با جریان آزاد و بدون بوهای خارجی است که با حلالیت بالا در آب مشخص می‌شود.

قیمت پودر زانتان گام

 گرید‌های مختلف صمغ زانتان

صمغ زانتان در دو درجه مختلف موجود است که برای هر کاربرد مناسب است.

صمغ زانتان گرید آرایشی زانتان آرایشی دارای میکرو شمارش کمتری است که منجر به پایداری بهتر می‌شود. این ترکیب به دلیل پایداری pH و مقاومت در برابر تغییرات دما نسبت به بسیاری از مواد مشابه مناسب‌تر است.

صمغ زانتان گرید غذایی پودر زانتان گام خوراکی دارای میکرو شمارش بالاتری است، اگرچه تعداد دقیق آن متفاوت است. در کاربردهای غذایی، می‌توان آن را با عنوان‌های فاقد گلوتن، ارگانیک تایید کرد و در صورت درخواست برای تایید آزمایش می‌شود.

مصارف زانتان گام

کاربردهای گسترده زانتان به ویژگی‌های منحصر به فرد فیزیکوشیمیایی این صمغ نسبت داده می‌شود. زانتان یک تثبیت کننده کاربردی و همه کاره است که در صنایع غذایی و آشامیدنی به عنوان یک ماده اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مراقبت شخصی و سایر کاربردهای صنعتی نیز از زانتان به دلیل توانایی آن در افزودن ویسکوزیته و چسبندگی استفاده می‌کنند. این ترکیب دو نقش اصلی را در برنامه های غذایی، نوشیدنی و مراقبت شخصی ایفا می کند.

ضخیم کننده – زانتان یک عامل غلیظ کننده عالی است و برای ایجاد ویسکوزیته یکنواخت در محصولاتی از جمله سس ها، نوشیدنی های فوری و خمیر دندان استفاده می‌شود.

امولسیفایر – توانایی ثابت شده آن در چسباندن رطوبت و همچنین حفظ توزیع یکنواخت قطرات از طریق سوسپانسیون، زانتان گام را به یک عنصر ویژه برای نوشیدنی‌های پایدار، سس‌ها، سس‌های سالاد و برخی محصولات مراقبت شخصی تبدیل می‌کند.

قیمت زانتان گام

 

کاربرد صمغ زانتان در صنایع غذایی

زانتان به دلیل طیف وسیعی از خواص اصلاح کننده بافت، ماده‌ای است که معمولاً در صنایع غذایی استفاده می‌شود. این ماده به عنوان یک قوام دهنده، بافت دهنده و تثبیت کننده در میان سایر موارد استفاده می‌شود. در اتحادیه اروپا، تحت کد E415 در تولید مواد غذایی ذکر شده است.

ساختار شیمیایی این ترکیب خواص ارگانولپتیک تمیزی را به خصوص در اقلام مایع و سیال فراهم می‌کند. امولسیون‌ها، سوسپانسیون‌ها و پراکندگی‌های آبی را تثبیت می‌کند و از غلیظ شدن محصولات در هنگام سرد شدن جلوگیری می‌کند، بنابراین اجازه می‌دهد تا محصولاتی مانند سس‌های سالاد، چاشنی‌ها و شربت‌ها جریان پیدا کنند. همچنین امکان تعلیق ذرات ادویه و بهبود طعم را در سس‌های عاری از روغن فراهم می‌کند که به عنوان کالاهای «سبک» یا «کم کالری» به بازار عرضه می‌شوند.

پایداری آن در محیط‌های با pH پایین، آن را به یک عنصر ایده‌آل برای سس‌ها و دیپ‌های مختلف تبدیل می‌کند. یکی از کاربردهای رایج صمغ زانتان، مخلوط‌های نانوایی و آماده‌سازی‌های مبتنی بر آرد برای بهبود نرمی، اطمینان از حفظ رطوبت و افزایش حجم کیک است. بسیاری از غذاهای منجمد حاوی زانتان هستند، زیرا در دماهای بسیار پایین پایداری عالی ایجاد می کند. همچنین برابر اسیدها مقاوم بوده و در دماهای بالا پایدار است. در محصولات وگان، ویسکوزیته‌ای را ایجاد می‌کند که معمولاً با استفاده از تخم مرغ به دست می‌آید. در محصولات بدون گلوتن برای بهبود بافت و تعلیق استفاده می‌شود.

زانتان یک عنصر ایده آل در تعدادی از غذاهای آماده است، از جمله:

 • سس‌ها و سس‌های سالاد
 • نوشیدنی‌ها
 • دسر
 • خمیر
 • مخلوط‌های نانوایی
 • نوشیدنی‌های مخلوط خشک
 • مخلوط چاشنی
 • مخلوط دسر

صمغ زانتان در لوازم آرایشی

در صنعت آرایشی و بهداشتی، صمغ زانتان به عنوان تثبیت کننده و امولسیفایر در خمیردندان، ژل، کرم و لوسیون استفاده می شود. ویسکوزیته را بهبود می بخشد، به حفظ شکل کمک می‌کند و یک رشته صاف را در اقلام قابل پمپاژ و فشرده شدن تضمین می‌کند. (برای مطالعه بیشتر در مورد کاربرد زانتان گام در صنایع آرایشی به این لینک مراجعه کنید.)

کاربردهای زانتان گام در سایر صنایع

یکی دیگر از کاربردهای عمده این ترکیب در صنعت نفت و گاز است. به طور گسترده‌ای در مقادیر زیاد به عنوان مایع حفاری برای به حداکثر رساندن بازیافت نفت استفاده می‌شود. در پزشکی از صمغ زانتان در قرص‌ها و داروهای ضد یبوست برای بیماران دیابتی استفاده می‌شود. علاوه بر این، این محصول به عنوان یک ماده تشکیل دهنده رنگ، رنگ پارچه، قارچ کش، کود و چسب استفاده می شود.

خواص زانتان گام

صمغ زانتان دارای برخی از مزایای سلامتی بالقوه است، اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات اثربخشی آن در درمان برخی از شرایط زیر مورد نیاز است:

یبوست: صمغ زانتان در روده متورم می‌شود و ماده ژل مانندی را تشکیل می دهد که دستگاه گوارش را برای بیرون راندن مدفوع تحریک می کند.

مشکل در بلع: صمغ زانتان به مشکل بلع کمک می کند. آدامس بزاق را غلیظ می کند و باعث می شود غذا از گلو راحت تر عبور کند و در نتیجه خطر خفگی را کاهش می دهد.

دیابت: طبق یک مطالعه، خوردن کلوچه با صمغ زانتان باعث کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت می شود.

سندرم شوگرن: این یک وضعیت خودایمنی است که به غدد تولید کننده بزاق و اشک آسیب می‌رساند. استفاده از آدامس زانتان در دهان خشک می تواند به عنوان جایگزینی برای بزاق عمل کند.

کلسترول بالا: صمغ زانتان در دوزهای بالا ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش دهد، اگرچه شواهد کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد. یک مطالعه قبلی نشان داد که مردانی که زانتان را به مدت حدود 3 هفته مصرف کرده بودند، 10 درصد کاهش کلسترول داشتند.

خشکی چشم: صمغ زانتان ممکن است بتواند به طور موثر خشکی چشم ناشی از التهاب را درمان کند. یک مطالعه نشان داده است که زانتان احساس سوزش، اشک ریزش، احساس جسم خارجی و حساسیت به نور را در افراد دارای خشکی چشم کاهش می‌دهد.

خرید زانتان گام صنعتی

خواص صمغ زانتان برای پوست

استفاده از زانتان در بسیاری از فرمول‌های مراقبت از پوست بسیار رایج است، اما این به این دلیل نیست که برای پوست شما معجزه می‌کند. تقریباً به طور کامل به این دلیل است که این ماده یک عامل امولسیون کننده است که می‌تواند یک محصول صاف و یکنواخت ایجاد کند. قطعاً بیشتر از پوست شما برای بافت محصول مفید است و بیشتر فرمول‌های آرایشی فقط حاوی مقدار کمی زانتان معمولاً بین 0.0001-2% هستند.

به عنوان یک مزیت اضافی برای فرمولاتورها، زانتان یکی از تنها غلیظ کننده‌های طبیعی مشتق شده است که معمولاً در مراقبت از پوست استفاده می‌شود و پلی‌ساکاریدها (قندهای AKA) موجود در صمغ زانتان توانایی قفل شدن در آب را دارند تا به حفظ سطح هیدراتاسیون پوست کمک کنند.

مضرات زانتان گام

طبق گفته FDA، صمغ زانتان در صورت مصرف خوراکی به طور کلی بی خطر است:

 • محصولات غذایی حاوی 0.05٪ – 0.3٪ زانتان
 • داروهای حاوی حداکثر 15 گرم  زانتان

هیچ مقدار توصیه شده‌ای برای این صمغ مشخص نشده است. حتی بی خطر بودن 20 گرم از آن ثابت شده است. با این حال، استنشاق این صمغ می‌تواند خطرناک باشد. کارگرانی که با پودر زانتان کار می کنند باید محتاط باشند زیرا می‌تواند علائمی شبیه آنفولانزا و همچنین تحریک بینی و گلو ایجاد کند.

موارد منع مصرف صمغ زانتان شامل موارد زیر است:

افراد مبتلا به آلرژی شدید به گندم، ذرت، سویا یا لبنیات: زانتان را می‌توان از گندم، ذرت و سویا به دست آورد، بنابراین افراد مبتلا به این آلرژی ها باید از محصولات غذایی حاوی صمغ زانتان اجتناب کنند.

افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند یا تحت عمل جراحی برنامه ریزی شده قرار می‌گیرند: از آنجایی که این صمغ می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد، افرادی که از داروهای دیابت استفاده می‌کنند باید از مصرف مقادیر زیاد زانتان گام خودداری کنند.

افراد مبتلا به بی‌اختیاری مدفوع: افرادی که در کنترل مدفوع خود مشکل دارند نباید از  آن استفاده کنند زیرا ممکن است مشکل را بدتر کند.

زنان باردار و شیرده: زنان باردار و شیرده باید از آن اجتناب کنند، اگرچه شواهد کافی برای اجتناب از مصرف آن وجود ندارد.

نوزادان نارس: یک مطالعه نشان داده است که نوزادان نارس که با زانتان گام تغذیه می‌شوند، ممکن است دچار مشکلات شدید گوارشی شوند.

سوالات متداول در مورد صمغ زانتان

تفاوت صمغ زانتان با پکتین چیست؟

در بسیاری از کاربردهای غذایی، صمغ پکتین و زانتان به عنوان عوامل غلیظ کننده به صورت مشابه عمل می‌کنند. صمغ زانتان می‌تواند به عنوان یک جایگزین موثر برای پکتین عمل کند، اگرچه ترکیبی از زانتان، اینولین و پکتین اغلب به عنوان بهترین فرمولاسیون عمل می‌کند.

تفاوت صمغ گلان با زانتان گام چیست؟

صمغ ژلان شبیه زانتان است، با این حال، عملکرد بسیار متفاوتی در کاربردها دارد. هر دو پلی ساکارید هستند و از طریق تخمیر باکتریایی تولید می‌شوند. صمغ ژلان و زانتان گاهی اوقات با هم در کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند تا قابلیت ذخیره سازی کمی طولانی‌تر صمغ ژلان را با سطوح ویسکوزیته همه کاره صمغ زانتان تکمیل کنند.

آیا صمغ زانتان وگان است؟

صمغ زانتان معمولا از گیاهان حاصل می‌شود. معمولاً از ترکیب گلوکز و فروکتوز تهیه می‌شود که هر دو معمولاً از غلات و غذاهای معمولی مانند سویا، گندم یا ذرت به دست می‌آیند. با این حال، زانتان را می‌توان از لاکتوز که در شیر لبنیات یافت می‌شود نیز به دست آورد. اگر از منبع صمغ مورد استفاده در یک محصول مراقبت از پوست مطمئن نیستید، ممکن است وگان نباشد. اگر این محصول به عنوان وگان تبلیغ می‌شود، می‌توانید نسبتاً مطمئن باشید که دارای منشاء حیوانی نیست.

آیا صمغ زانتان می‌تواند باعث آکنه شود؟

هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که زانتان را با آکنه یا ایجاد مشکلاتی که می‌تواند منجر به آکنه شود، مرتبط کرده باشد. برخی از برندهای برتر مبارزه با آکنه دارای محصولات بالینی اثبات شده‌ای هستند که شامل صمغ زانتان به عنوان یک ماده تشکیل دهند، موثر هستند.

امتیاز ۵ از ۵ – ۲ رای
spinner در حال ثبت رای

برچسب ها :
دلشاد دستمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *