به وبسایت شیمی سنتر خوش آمدید
 • شنبه تا چهارشنبه
 • تهران، خیابان ستارخان ، خیابان شادمان ، کوچه 1 ، پ3
 • info@chemicenter.com

اطلاعات تماس

 • شنبه تا چهارشنبه
 • تهران، خیابان ستارخان ، خیابان شادمان ، کوچه 1 ، پ3
 • info@chemicenter.com

خرید سوربیتول | فروش و قیمت سوربیتول

خرید سوربیتول

خرید سوربیتول | فروش و قیمت سوربیتول

سوربیتول که به عنوان “الکل قند” نیز شناخته می‌شود، نوعی شیرین کننده است که اغلب به عنوان جایگزین شکر استفاده می‌شود. اما اجازه ندهید نام مستعار آن شما را فریب دهد – این ترکیب مانند نوشیدنی‌های الکلی حاوی اتانول نیست. این ماده در میوه‌هایی مانند سیب و هلو و همچنین سایر گیاهان مانند ذرت و جلبک دریایی یافت می‌شود. به عنوان یک شیرین کننده غیر مصنوعی، حدود 60٪ به شیرینی شکر سفره است و 30٪ کالری کمتری دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی سوربیتول و اینکه چگونه این جایگزین طبیعی قند می‌تواند بر رژیم غذایی شما تأثیر بگذارد و رسیدن به جواب سوال سوربیتول از کجا تهیه کنیم؟ تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

قیمت پودر سوربیتول

سوربیتول چیست؟

سوربیتول، گاهی اوقات به آن گلوسیتول گفته می‌شود، یک الکل قندی است که متابولیسم کندی دارد که از میوه ها، ذرت و جلبک دریایی به دست می‌آید. دارای فرمول شیمیایی C6H1406 است. این یک جایگزین قند است که در غذاهایی مانند دسرهای یخ زده، آدامس‌های بدون قند و آب نبات های دیابتی یافت می‌شود. با این حال، سوربیتول تنها حدود 60 درصد شکر، شیرین است. همچنین به عنوان غلیظ کننده و مرطوب کننده در محصولات زیبایی استفاده می‌شود.

انواع سوربیتول

بیشتر مواردی که امروزه در صنایع غذایی و آرایشی استفاده می شود عمدتاً از ذرت می‌آید. جمهوری خلق چین یک تولید کننده بزرگ سوربیتول است. گریدهای مختلف شامل گرید غذایی برای محصولات غذایی و نوشیدنی، گرید آرایشی برای محصولات آرایشی و بهداشتی شخصی و گرید ویتامین C مورد استفاده برای تولید قرص‌های مکمل می‌باشد.

تولید سوربیتول

الکل‌های قند از طریق فرآیندهای هیدروژناسیون کاتالیستی معمولی به دست می‌آیند. اینها معمولاً از شربت‌های غلیظ مونوساکاریدهای قند شروع می‌شوند و از کاتالیزورهای هیدروژناسیون معمولی مانند کاتالیزورهای رانی- نیکل  استفاده می‌کنند. این مواد کاتالیزورهای قوی و ارزانی هستند که اکثر فرآیندهای صنعتی هیدروژناسیون را در اختیار گرفته‌اند. با این وجود، اگرچه در مقیاس صنعتی سودآور است، اما اسفنج‌های نیکل دارای مشکلاتی مانند شسته شدن فلز در هنگام استفاده در شرایط فاز آبی هستند. این منجر به ناخالصی محصول می‌شود که تجاری سازی آن نیاز به حذف آن برای کاربردهای غذایی و دارویی دارد.

علاوه بر این، هیدروژناسیون قند معمولاً به فشارهای هیدروژن بالا، معمولاً بین 40 تا 80 بار، برای دستیابی به نرخ تبدیل بالای بستر نیاز دارد. در این زمینه، تحقیقات متعددی در مورد توسعه کاتالیزورهای جایگزین، از جمله چندین فلز نجیب (Ru، Pt، Pd، Rh، و Ir) گزارش شده است که از مشکلات مربوط به شستشوی نیکل جلوگیری می‌کند. محلول‌های آبی اما مستلزم هزینه بالاتر است.

فروش سوربیتول دارویی

هیدروژناسیون انتقال کاتالیزوری (CTH) را می‌توان به عنوان یک جایگزین از نظر شیمیایی کارآمد و سازگار با محیط زیست برای هیدروژناسیون معمولی در نظر گرفت. از آنجایی که سوربیتول جاذب رطوبت است، در حالت ایده آل، منطقه تولید باید دارای تهویه مطبوع باشد.

کاربرد سوربیتول

الکل‌های قند گروهی از محصولات زیستی را تشکیل میدهند که در صنعت علاقه زیادی را به خود جذب کرده‌اند.

تولید مشتقات سوربیتول

الکل‌های قندی دارای کاربرد مستقیمی به عنوان شیرین کننده‌های با گلیسمی پایین و همچنین به عنوان نقطه شروعی برای تولید مشتقات جالب هستند. به عنوان مثال، سوربیتان، که به عنوان اسپن در صنایع غذایی استفاده می‌شود و ایزوسورباید، که برای تهیه پلی استرهای سفت و سخت استفاده می‌شود، هر دو از آبگیری سوربیتول تولید شده‌‌اند. از سوی دیگر ترکیبات تک اکسیژنه و آلکان‌های سبک، که با استفاده از هیدروژناسیون/هیدروژنولیز تولید می‌شوند.

مالتیتول یک پلیول دی ساکاریدی است که از دکستروز و سوربیتول تشکیل شده است و معمولاً در سه درجه حاوی مقادیر مختلف مالتیتول و به صورت شربت یا پودر کریستالی موجود است.

کاربرد سوربیتول در صنایع غذایی

محصولات نانوایی:

سوربیتول توسط مخمر تخمیر نمی‌شود و با پروتئین‌ها واکنش نمی‌دهد، بنابراین با پروتئین‌های آرد واکنش نمی‌دهد و واکنش میلارد را ایجاد می‌کند. سوربیتول یک مرطوب کننده عالی است و برای افزایش ماندگاری بسیاری از محصولات پخته شده و مواد پرکننده استفاده می‌شود. سطح استفاده معمولی حدود 5 درصد است. سوربیتول پودری نیز می‌تواند برای جایگزینی ساکارز در محصولات کم قند مانند بیسکویت استفاده شود.

قنادی:

در حالی که سوربیتول در گذشته برای سال‌ها در محصولات مختلف قنادی “بدون قند” استفاده شده است، پلی ال های دیگر مانند مالتیتول و مانیتول احتمالا اکنون مناسب‌تر هستند. این ترکیب یک نرم کننده و مرطوب کننده بسیار کارآمد است و می‌تواند به عنوان جایگزینی برای گلیسیرین یا اینورت استفاده شود. هنگامی که در خمیر خامه‌ای با حدود 0.5٪ اضافه استفاده می‌شود، بافت نرم‌تری به خمیر می‌دهد. افزودن 5 تا 10 درصد از این ترکیب به فوندانت‌ها، خشک شدن را کاهش می‌دهد، فعالیت آب را کنترل می‌کند و می‌تواند به کنترل کریستالیزاسیون کمک کند.

سوربیتول پودری را می‌توان در تولید آدامس بدون قند، در قرص‌سازی و شکلات‌ها نیز استفاده کرد، اما برای ایجاد شیرینی مورد نیاز، باید یک شیرین‌کننده با شدت بالا اضافه شود. شیرینی‌های پخته شده را می‌توان با سوربیتول که جایگزین تمام شربت ساکارز و گلوکز می‌شود درست کرد. به دلیل ویسکوزیته کم سوربیتول پخته شده، کار کردن با توده پخته شده دشوار است، که آن را برای تهیه شیرینی‌های پخته شده با طناب زدن نامناسب می‌کند.

حمل داروها:

حامل سنتی مواد فعال در تعدادی از داروها برای کودکان خردسال، شربت ساکارز بوده است. مضرات استفاده از شربت ساکارز این است که برای دندان مفید نیست زیرا توسط باکتری‌های موجود در دهان اسید تولید می‌کند که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. با استفاده از سوربیتول به عنوان حامل دارویی، زیرا توسط باکتری‌های دهان تخمیر نمی‌شود، احتمال پوسیدگی دندان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

غذای دیابتی:

از آنجایی که سوربیتول در بدن بسیار کند متابولیزه می‌شود، باعث افزایش سطح انسولین به اندازه قند نمی‌شود. می‌توان از آن در غذاهای دیابتی به عنوان بخشی از برنامه‌ای برای کمک به مدیریت سطح قند خون استفاده کرد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است بتوانند از آن به جای شکر که موجب افزایش بالقوه جذب گلوکز می‌شود، استفاده کنند که ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. این ترکیب ممکن است به مدیریت سطح قند خون و جلوگیری از افزایش سطح قند خون کمک کند و ممکن است به پاسخ انسولین کمک کند.

هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که ثابت کند سوربیتول تأثیر قابل توجهی بر دیابت نوع I دارد، اما مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است تأثیر قابل توجهی بر دیابت نوع II داشته باشد. در دیابت نوع دوم، بدن نسبت به انسولین مقاومت پیدا می‌کند و مولکول‌های گلوکز مورد نیاز خود را جذب نمی‌کند و در نتیجه قند خون به آرامی افزایش می‌یابد.

خرید سوربیتول

مرطوب کننده:

سوربیتول به عنوان یک مرطوب کننده در بسیاری از کاربردهای مختلف از مواد غذایی گرفته تا تنباکو و چسب استفاده شده است.

مربا و کنسرو:

هنگام تهیه مرباها و کنسروهای دیابتی و کم کالری، می‌توان از شربت سوربیتول به عنوان جایگزین شربت ساکارز و گلوکز استفاده کرد. از آنجایی که وزن مولکولی آن کمتر از ساکارز است، فشار اسمزی افزایش می‌یابد و پایداری میکروبیولوژیکی محصول نهایی را بهبود می‌بخشد.

سوربیتول بستنی:

 به دلیل وزن مولکولی کم می‌تواند به عنوان جایگزین گلیسیرین در تولید بستنی‌های اسکوپی نرم استفاده شود. نرخ اضافه معمولی حدود 5٪ خواهد بود.

سوریمی:

در طول تولید سوریمی، می‌توان از سوربیتول برای محافظت از پروتئین در برابر دناتوره شدن در طی فرآیند انجماد استفاده کرد. همراه با ساکارز برای حفظ تازگی پروتئین‌های سوریمی مورد استفاده در تولید خرچنگ مصنوعی (کانی‌کاما) استفاده می‌شود. مزیت استفاده از آن نسبت به استفاده سنتی از ساکارز این است که ساکارز یک محصول شیرین تولید می‌کند، در حالی که این ترکیب کمتر شیرین است باعث می‌شود محصولی کمتر شیرین باشد و طعم لطیف ماهی را از بین نبرد.

قیمت پودر سوربیتول

مصارف صنعتی سوربیتول:

سوربیتول در ساخت طیفی از امولسیفایرها و مواد شوینده توئین (پلی اکسی اتلن سوربیتول مونو استئارات) و اسپان (سورنیتان تری استئارات) استفاده می‌شود. سوربیتول به صابون‌ها، به ویژه صابون‌های گلیسیرین شفاف اضافه می‌شود. این خاصیت مرطوب کنندگی دارد و ممکن است در لوسیون‌ها و صابون‌های مرطوب کننده یافت شود. الکل قند نزدیک به یک قرن است که در محصولات آرایشی استفاده می‌شود و به طور کلی به عنوان یک محصول ایمن (GRAS) توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) شناخته شده است. همچنین ممکن است در تولید سیگار به عنوان یک ماده مرطوب کننده عمل کند.

دستور مصرف پودر سوربیتول

معمولا از اینن ترکیب در آدامس‌های بدون قند، نعناع و خمیر دندان یافت می‌شود. همچنین برای شیرین کردن داروهایی مانند شربت سرفه استفاده می شود تا طعم بهتری داشته باشد و طعم های تلخ را بپوشاند.

کوکی‌ها و شکلات‌های بدون قند گاهی اوقات سوربیتول را به‌عنوان شیرین‌کننده دارند. یکی از دلایلی که خمیردندان‌ها و آدامس‌ها از این ترکیب به عنوان شیرین‌کننده استفاده می‌کنند، این است که می‌تواند از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره دندان محافظت کند. اما سوربیتول فقط برای آب نبات، دارو و خمیر دندان نیست – بلکه یک عنصر کلیدی در Sweet Defeat (میل و مصرف شکر را کاهش می‌دهد) است. هر قرص Sweet Defeat شامل 0.4 گرم سوربیتول است. در ترکیب با نعناع، فقط کافی است تا طعم دلپذیری به قرص بدهد.

به عنوان یک شیرین کننده، از پودر خالص آن مانند شکر معمولی استفاده کنید. می‌توانید آن را با محصولات پخته شده خود مخلوط کنید یا در قهوه یا چای خود بپاشید. دوز توصیه شده 1 قاشق چایخوری (3000 میلی گرم) است. اگر بیش از 50 گرم از آن در روز مصرف کنید، ممکن است یک اثر ملین خفیف ایجاد کند.

سوربیتول برای چی خوبه

پودر سوربیتول برای یبوست

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که سوربیتول ممکن است کمک قابل توجهی در کاهش یبوست و شل شدن مدفوع باشد. در اسمز شرکت می‌کند، بنابراین آب را به روده بزرگ می‌کشد و ممکن است به شل شدن مدفوع و تقویت حرکات روده کمک کند. با این حال، قبل از استفاده از آن به عنوان راهی برای رفع یبوست، باید با پزشک مشورت کنید زیرا مصرف بیش از حد مکمل ممکن است باعث شل شدن بیش از حد مدفوع و ایجاد اسهال شود.

پودر سوربیتول برای پوست

این ترکیب یک مرطوب کننده است که به جذب و حفظ رطوبت در بدن کمک می‌کند. به عنوان مثال، کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف بدن ممکن است حاوی سوربیتول باشند. این ممکن است به پیری نیز کمک کند. با افزایش سن بدن، سن پوست نیز افزایش می‌یابد. با افزایش سن هیدراتاسیون خود را از دست می‌دهد و سوربیتول موجود در محصولات مراقبت از پوست ممکن است با تامین رطوبت پوست، علائم پیری را کاهش دهد. این یکی از چندین مرطوب کننده از جمله عسل، گلیسیرین، پانتنول، اوره، ژلاتین، اسید هیالورونیک، اسیدهای آلفا هیدروکسی (اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، سدیم پیرولیدین، اسید کربوکسیلیک)، پروپیلن گلیکول و بوتیلن گلیکول است.

بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان

دستگاه گوارش سوربیتول را تجزیه نمی‌کند، باکتری‌های موجود در دهان نیز نمی‌توانند آن را تجزیه کنند، که ممکن است به جلوگیری از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دندانی کمک کند. معمولاً باکتری‌های موجود در پلاک قند را در بدن متابولیزه می‌کنند و اسید آزاد می‌کنند که سپس مینای دندان را تجزیه می‌کند و به تدریج از استحکام دندان‌ها می‌کاهد. اما از آنجایی که باکتری‌ها نمی‌توانند سوربیتول و سایر الکل‌های قندی را تجزیه کنند، ممکن است پوسیدگی دندان را کاهش داده و از ایجاد حفره جلوگیری کند. انواع مختلفی از محصولات آدامس و خمیردندان حاوی این ترکیب هستند.

سوربیتول همچنین ممکن است جایگزین مطمئن‌تری نسبت به شکر برای دندان‌ها باشد.

عوارض پودر سوربیتول

این شیرین کننده می‌تواند اثر ملین داشته باشد و مصرف آن برای کودکان و کسانی که علائم گوارشی حساس دارند یا بیماری‌های گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) دارند توصیه نمی‌شود. سوربیتول می‌تواند باعث اسهال، نفخ و گاز شود مگر اینکه به مقدار کم مصرف شود.

“مانند بسیاری از مواد غیرقابل هضم دیگر، این ترکیب نیز می‌تواند در روده‌ها تخمیر شود” و به طور بالقوه باعث ایجاد گاز یا اسهال در مقادیر بیش از حد می‌شود. همچنین ممکن است در برخی موارد باعث درد شکم شود. در واقع، مصرف بیش از 50 گرم سوربیتول در روز می‌تواند باعث ناراحتی شدید گوارشی و سایر عوارض جانبی شود. سایر عوارض جانبی احتمالی این محصول عبارتند از:

 • دهان خشک
 • کم آبی بدن
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • گرفتگی معده

سوربیتول از کجا تهیه کنیم؟

شرکت شیمی سنتر با داشتن سایقه طولانی در توزیع مواد اولیه شیمیایی آمادگی دارد تا محصولات مورد نیاز شما را را در گرید‌های مختلف و به صورت عمده ارائه بدهد. این شرکت توزیع کننده پیشرو در مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف است. شما می‌توانید جهت خرید پودر سوربیتول با کارشناسان ما در شرکت شیمی سنتر تماس بگیرید و محصول مورد نظر را با بالاتریت کیفیت و قیمت مناسب در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

برچسب ها :
دلشاد دستمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *