به وبسایت شیمی سنتر خوش آمدید
 • شنبه تا چهارشنبه
 • تهران، خیابان ستارخان ، خیابان شادمان ، کوچه 1 ، پ3
 • info@chemicenter.com

اطلاعات تماس

 • شنبه تا چهارشنبه
 • تهران، خیابان ستارخان ، خیابان شادمان ، کوچه 1 ، پ3
 • info@chemicenter.com

فروش سوربات پتاسیم ، کاربرد و مزایا

خرید سوربات پتاسیم

فروش سوربات پتاسیم ، کاربرد و مزایا

سوربات پتاسیم یک عنصر رایج است که در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی در سراسر فروشگاه مواد غذایی مشاهده خواهید کرد. حتی ممکن است آن را در برخی از محصولات زیبایی مورد علاقه خود مشاهده کنید. این ترکیب به عنوان یک نمک بی‌رنگ و کریستالی به شکل جامد، به طور مصنوعی از اسید سوربیک و هیدروکسید پتاسیم تولید می‌شود. بسیاری از محصولات با استفاده از این افزودنی شیمیایی فرآوری می‌شوند تا از خراب شدن آن‌ها توسط میکروارگانیسم‌ها جلوگیری شود. در این محتوا به بررسی سوربات پتاسیم و کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع مختلف می‌پردازیم.

مشخصات سوربات پتاسیم

نام انگلیسی

Potassium Sorbate
نام مستعار

پتاسیم 2،4-هگزادینوات

شماره CAS

24634-61-5
شماره E

202

فرمول مولکولی

C6H7KO2
وزن مولکولی

150.2169

بو

بی بو یا کمی بدبو
دمای ذوب

270 °C

دمای جوش

233 °C

دمای اشتعال

284.00 °F

چگالی

1.363 g/cm3

شکل ظاهری

پودر یا گرانول سفید یا تقریباً سفید

حلال سوربات پتاسیم

به راحتی در آب (58.5 گرم در 100 میلی لیتر (100 درجه سانتیگراد)) و اتانول حل می‌شود.

سوربات پتاسیم چیست؟

سوربات پتاسیم (نمک پتاسیم اسید سوربیک) نگهدارنده‌ای است که به طور فعال مخمر، قارچ های کپک و برخی از انواع باکتری‌ها و همچنین اثر آنزیم ها را سرکوب می‌کند. این باعث افزایش ماندگاری محصولات می‌شود. این فقط رشد میکروارگانیسم ها را کند می کند و به‌طور گسترده به عنوان نگهدارنده در غذاها، نوشیدنی‌ها و محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود. از آنجایی که این نگهدارنده طبیعی در برابر باکتری ها موثر نیست، باید با سایر مواد نگهدارنده مانند رزماری یا بنزوات سدیم تکمیل شود.

انواع سوربات پتاسیم

سوربات پتاسیم به دو شکل وجود دارد. به طور طبیعی در برخی از میوه‌ها وجود دارد و همچنین می‌تواند شبه طبیعی داشته باشد. سوربات پتاسیم دارای طبیعت یکسان با نوع طبیعی، از نظر شیمیایی همانند نسخه موجود در طبیعت است، اما در یک کارخانه ساخته شده است. محصول موجود در بازار عمدتاً از نوع شبه طبیعی است.

تولید سوربات پتاسیم

سوربات پتاسیم نسخه نمک پتاسیم اسید سوربیک است که یک چربی غیراشباع چندگانه طبیعی است. در ابتدا از درخت خاکستر کوهی گرفته شد، زمانی که فرانسوی ها آن را در دهه 1850 کشف کردند. در حالی که می‌توان آن را به طور طبیعی تهیه کرد، امروزه به صورت مصنوعی ایجاد می‌شود و رایج‌ترین روش تولید سوربات پتاسیم از طریق روش‌های مصنوعی است. به طور خاص، با خنثی کردن اسید سوربیک با پراکسید هیدروژن تولید می‌شود. سوربات پتاسیم حاصل از تولید مصنوعی، ترکیبی مشابه با ترکیب موجود در طبیعت را دارد.

نقش سوربات پتاسیم E202

عملکرد اصلی E202 مهار رشد کپک، مخمر و میکروب‌ها و در نتیجه افزایش ماندگاری محصولات غذایی است. E202 می‌تواند به طور موثری از فعالیت کپک، مخمر و باکتری های هوازی که در مواد غذایی مانند پنیر، شراب، ماست، گوشت های خشک، نوشابه ها و نوشیدنی‌های میوه‌ای، میوه‌ها و سبزیجات کنسرو شده و غذاهای پخته یافت می‌شوند، جلوگیری کند، اما همچنین می‌تواند جلوگیری از رشد و تولید مثل میکروارگانیسم‌های مضر مانند بوتاکس، استافیلوکوک و سالمونلا شود.

با این حال، E202 برای باسیل بی‌هوازی و لاکتوباسیلوس اسیدوفیل (Lactobacillus acidophilus) و سایر میکروارگانیسم‌های مفید تقریباً بی‌اثر است. مهار رشد قوی‌تر از اثر ضد باکتری است، بنابراین می‌تواند به طور موثر ماندگاری غذا را افزایش دهد و طعم غذای اصلی را حفظ کند. اثر نگهدارنده 5-10 برار بنزوات سدیم (یکی دیگر از مواد نگهدارنده) است. برخی از تولیدکنندگان مواد غذایی از E202 برای جایگزینی بنزوات سدیم یا پارابن استفاده می‌کنند.

قیمت سوربات پتاسیم

موارد مصرف سوربات پتاسیم

با خواص بازدارندگی کپک و مخمر، سوربات پتاسیم یک نگهدارنده بسیار محبوب در طیف وسیعی از محصولات به منظور به حداکثر رساندن ماندگاری آن‌ها است. این معمولا شامل پنیر، ماست، مارگارین، سس مایونز، خامه ترش، بستنی و دیپ‌هایی است که از محصولات لبنی استفاده می‌کنند. این ترکیب علاوه بر محلول بودن در آب، بر طعم، ظاهر یا عطر تأثیر نمی‌گذارد. همچنین معمولاً در تولید محصولات پخته شده، شربت، مربا، نوشابه، آب میوه و کنسرو گوشت و سبزیجات استفاده می‌شود.

توانایی آن در افزایش عمر مفید آن را به یک عنصر محبوب در تولید مکمل های غذایی تبدیل می‌کند. از آنجایی که مزه‌ای باقی نمی‌گذارد، این افزودنی معمولاً به عنوان نگهدارنده برای غذاهای کم آب مانند میوه‌های خشک نیز استفاده می‌شود. هنگام تولید شراب، سوربات پتاسیم می‌تواند از ادامه تخمیر مخمر در بطری جلوگیری کند. از آن حتی برای محصولات مراقبت شخصی – شامپوها، محلول لنزهای تماسی، سایه چشم و مرطوب کننده‌ها نیز استفاده می‌شود!

کاربرد سوربات پتاسیم در فرمولاسیون دارویی

این ماده یک نگهدارنده ضد میکروبی است که دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که در داروها، غذاها، فرآورده های روده ای و لوازم آرایشی استفاده می‌شود. به طور کلی، در غلظت های 0.1 – 0.2٪ در فرمولاسیون های خوراکی و موضعی، به ویژه آن‌هایی که حاوی سورفکتانت های غیر یونی هستند، استفاده می‌شود.

 به دلیل حلالیت و پایداری بیشتر آن در آب، تقریباً دو برابر اسید سوربیک در فرمولاسیون های دارویی استفاده می‌شود. مانند سوربیک اسید، سوربات پتاسیم دارای حداقل خواص ضد باکتریایی در فرمولاسیون های بالاتر از pH 6 است و برای افزایش فراهمی زیستی چشمی تیمولول استفاده شده است.

سوربات پتاسیم در مواد غذایی

 • سوربات پتاسیم در نوشیدنی

غذاهای الکلی، نوشابه‌های سودا، آب پرتقال تازه، آب زالزالک و سایر نوشیدنی‌های غیر الکلی با افزودن اسید سوربیک و سوربات پتاسیم خوراکی به نسبت باعث افزایش ماندگاری می‌شود. این ترکیب به دفع ذرات (کپک و قارچ) که می توانند باعث فاسد شدن غذاها یا بیمار شدن افراد شوند، کمک می‌کند.

 • سوربات پتاسیم در شراب

از آنجایی که این ترکیب به عنوان “تثبیت کننده شراب” نیز شناخته می‌شود، قبل از بطری به شراب تمام شده اضافه می‌شود تا احتمال تخمیر مجدد کاهش یابد. E202 یک مهارکننده رشد مخمر است.

در واقع از این ترکیب در شراب سازی به عنوان بخشی از فرآیند تخمیر استفاده می‌کنند تا شراب بتواند بدون مخمر تولید شود که طعم آن را با بلعیدن محتوای قند توت‌ها تغییر می‌دهد. در شراب، سوربات پتاسیم، اسید سوربیک تولید می‌کند که پس از اتمام قفسه بندی نهایی شراب، از تکثیر مخمرهای باقی مانده جلوگیری می کند. همچنین می‌توان از آن برای شفاف سازی و جلوگیری از ارجاع در سیب و شراب شیرین و گازدار استفاده کرد.

قیمت روز سوربات پتاسیم

 • سوربات پتاسیم در خیارشور، سس سویا، محصولات سویا و ترشیجات

سس سویا، محصولات سس، محصولات ترشی سبزیجات، کیمچی و غیره، افزودن غلظت مناسب اسید سوربیک یا محلول سوربات پتاسیم می‌تواند از مشکل کپک زدن و خراب شدن آن جلوگیری کند.

 • موارد استفاده از سوربات پتاسیم در گوشت و محصولات آبزی

هم سوربات پتاسیم و هم اسید سوربیک را می‌توان در گوشت خشک، سوسیس خشک یا فرآورده های گوشتی خشک مشابه استفاده کرد. سوسیس گوشت گاو، سوسیس گوشت خوک، سوسیس مخلوط گوشت خوک و گوشت گاو؛ گوشت عمومی؛ پر کردن گوشت؛ مرغ پخته شده؛ مرغ خام و تازه؛ پاهای مرغ تازه، سینه مرغ و غیره، در مقایسه با مواد غذایی استفاده نشده، دارای کیفیت نگهداری واضح و اثر طولانی مدت نگهداری است. زمان نگهداری دو برابر نمونه شاهد است.

علاوه بر این، هردو این ترکیبات را می‌توان به کیک ماهی، سوسیس ماهی، محصولات ماهی دودی، ماهی و میگو پخته شده در سس سویا، ماهی تازه، میگو و سایر محصولات آبزی اضافه کرد که می‌تواند به طور موثری از بروز مشکلات کپک زدگی در محصولات جلوگیری کند و موجب افزایش اثر زمان ذخیره سازی شود.

 • سوربات پتاسیم در سبزیجات و میوه‌ها

(1) سبزیجات و میوه‌ها: نگهدارنده اسید سوربیک و سوربات پتاسیم، که در دمای 30 درجه سانتیگراد برای بیش از یک ماه ذخیره می‌شود، می تواند رنگ سبز سبزیجات و میوه ها را بدون تغییر نگه دارد.

(2) سیب: مایع تازه نگهدارنده روی سطح سیب اسپری شد و قبل از خراب شدن آن به مدت 4 ماه در دمای اتاق نگهداری شد.

(3) سبزیجات کنسرو شده: می‌تواند از زنگ زدن قلع جلوگیری کند.

 • سوربات پتاسیم در کیک

در مواردی که ماندگاری میکروبی محصولات کیک کافی نیست، افزودن یک بازدارنده کپک مناسب برای افزودن بر اثر فعالیت آب محصول، معمول است. بازدارنده های کپک معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند اسید سوربیک و نمک‌های آن است. اسید سوربیک را می‌توان مستقیماً به آرد یا خمیر اضافه کرد. هنگام استفاده از آن، سوربات پتاسیم باید ابتدا در آب یا شیر حل شود و سپس به آرد یا خمیر اضافه شود. زمانی که در فرآورده‌های نشاسته ای از اسید سوربیک و نمک پتاسیم استفاده می‌شود، بهتر است از قبل مواد را با مقدار کمی سرکه اسیدی کنید تا اثر بهتری داشته باشد.

فروش سوربات پتاسیم

 

مقدار مجاز درکیک با توجه به الزامات ماندگاری و محدودیت‌های بالایی که توسط قانون کنترل می‌شود، متفاوت خواهد بود. در عمل، سطوح بالای افزودن منجر به تغییراتی در طعم محصول می‌شود که ممکن است محصول را برای مصرف کنندگان غیرقابل قبول کند.

 • سوربات پتاسیم در لبنیات

سوربات پتاسیم در پنیر سفت، پودر پنیر، پنیر شور، پنیر تازه، پنیر امولسیون شده، پنیر از پیش بسته بندی شده و سایر غذاها استفاده می‌شود. سه راه برای استفاده از سوربات پتاسیم وجود دارد. یکی این است که پتاسیم سوربات را به محلول نمک اضافه کنید و سپس از این محلول نمک برای تهیه پنیر استفاده کنید. مورد دیگر خیس کردن یا اسپری محلول سوربات پتاسیم قبل از فروش پنیر تولید شده است. سوم این است که پنیر را با محلول اسید سوربیک حاوی مقدار معینی الکل خیس کنید یا اسپری کنید.

عوارض سوربات پتاسیم

سوربات پتاسیم که پس از وارد شدن به بدن به دی اکسید کربن و آب تجزیه می‌شود، در فهرست ترکیبات ایمن، توسط FDA فهرست شده است. این ماده به عنوان نگهدارنده در طیف وسیعی از محصولات، از مراقبت از پوست و مو گرفته تا انبوهی از غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. قطعا بخشی از زنجیره غذایی فرآوری شده ما شده است. از آنجایی که سال‌هاست که وجود دارد، دانشمندان به شدت آن را برای ایمنی آزمایش کرده‌اند. مطالعات نشان می‌دهد که سوربات پتاسیم تقریباً سمیت مشابه نمک خوراکی دارد. هنگامی که در رقت‎های توصیه شده استفاده می‌شود، غیر حساس و غیر تحریک کننده است.

مطالعات درازمدت روی پتاسیم سوربات وجود ندارد – با این حال مطالعه‌ای در سال 2002 که در منابع علمی منتشر شد، نشان داد که وقتی سلول‌های خون انسان در معرض سوربات پتاسیم قرار می‌گیرند، دچار جهش و آسیب به DNA می‌شوند. این باعث نگرانی برای تبدیل این آسیب به دیسپلازی و در نهایت خطر بدخیمی بالاتر می‌شود.

وارد کننده سوربات پتاسیم

سوربات پتاسیم می‌تواند واکنش‌های آلرژیک خارجی و داخلی ایجاد کند. از آنجایی که این ماده نگهدارنده در محصولات آرایشی استفاده می‌شود، افراد ممکن است التهاب حاد پوست همراه با قرمزی، خارش و کهیر را تجربه کنند. واکنش آلرژیک داخلی می‌تواند در عرض 1-2 ساعت رخ دهد که با خارش پوست، درد شکم و در موارد شدید تورم گلو و مشکل در تنفس ظاهر می‌شود. پتاسیم سوربات با میگرن مرتبط است و در برخی موارد می‌تواند باعث افزایش پتاسیم در جریان خون شود.

خرید سوربات پتاسیم

شیمی سنتر، یک تامین کننده سوربات پتاسیم در ایران است. برای بیش از 20 سال، ما مواد اولیه را برای برخی از بزرگترین تولیدکنندگان غذا و نوشیدنی در ایران توزیع می‌کنیم. این ترکیب اغلب به صورت گرانول موجود است. با سیستم حمل‌ونقل مطمئن ، ما خوشحالیم که به مشتریان خود تحویل سریع، قابل اعتماد و ایمن در سراسر ایران را ارائه می‌دهیم. شما مشتریان عزیز می‌توانید جهت استعلام قیمت روز سوربات پتاسیم و خرید عمده سوربات پتاسیم با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۳ رای
spinner در حال ثبت رای

برچسب ها :
دلشاد دستمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *